Statki transportujące żywność muszą być wyposażone w najwyższej jakości chłodnice. To jedyny sposób, by produkty, które przewożą dotarły do miejsca przeznaczenia w niepogorszonym stanie. Chłodnice te muszą spełniać szereg surowych wymagań, powinny być na przykład dostosowane do rodzaju produktów, które przewozi konkretny statek.
Chłodnice zamontowane na statkach, służących do przewożenia owoców mogą mieć nieco mniejszą wydajność niż te instalowane na statkach do przewożenia ryb. W pierwszym przypadku pożądana temperatura to kilka stopni powyżej zera, w drugim - kilkanaście stopni na minusie. Przy doborze konkretnego modelu chłodnicy istotna jest też odległość, na jaką mają być przewożone produkty oraz czas trwania transportu.
Na wypadek awarii chłodnie na statkach muszą być wyposażone w system awaryjnego zasilania. W razie jakiekolwiek usterki taki system zapobiega zepsuciu się całego transportu żywności. Współczesne chłodnictwo cały czas pracuje nad udoskonalanie chłodnic instalowanych na statkach. Nowe rozwiązania są wciąż testowane i wprowadzane w życie, po to by warunki panujące w chłodniach jeszcze bardziej odpowiadały potrzebom konkretnych produktów.
Obecnie zdecydowanie najbardziej rozpowszechnione są chłodnie w postaci ładowni skonstruowanych specjalnie z myślą o konkretnym statku. Na statkach rybackich popularne są chłodnie w formie kontenerów. Istnieje też specjalny rodzaj statków, tzw. chłodniowce, przystosowane specjalnie do przewozu różnego rodzaju produktów spożywczych.