Chłodnictwo - budowa i zastosowanie sprężarek chłodniczych.

Chłodnictwo, jakie obecnie jest nam znane, swój rozwój nabrało dopiero w XIX w. Dzięki tej technice, ludzie poczynili krok do przodu. Obecnie, trudno wyobrazić sobie życie bez tej techniki ludzkości, która tak wiele wniosła w rozwój człowieczeństwa.

Sprężarki chłodnicze, to urządzenia wykorzystywane w chłodnictwie. Wyposażone są w silnik elektryczny, który wprawia w ruch czynnik chłodzący. Ów czynnik znajduje się z kolei w instalacji, i jest nim zwykle ciecz o niskiej temperaturze parowania, jak np. amoniak, który pobiera ciepło z otoczenia i przechodzi do parownika, gdzie odparowuje. Kolejno, jako gaz, amoniak przechodzi do skraplacza, gdzie skraplając się i jednocześnie pobierając ciepło będące wewnątrz urządzenia, ochładza wszystko, co znajduje się w urządzeniu chłodzącym.

Sprężarki chłodnicze stosuje się głównie do różnego rodzaju urządzeń chłodniczych. Są w niewyposażone lodówki, chłodnie magazynowe, różnego typu chłodziarki i wszystkie inne urządzenia, których zadaniem jest schładzać produkty. Ale poza sprzętem AGD, chłodnictwo wykorzystywane jest również w różnych laboratoriach, a także w przestrzeni kosmicznej, oraz w badaniach odnośnie budowy materii.